wtorek, 19 lipca 2011

Ideał Urody


Jest polka zaczynająca się strofami: Nie chcę jej/ Ty ją możesz wziąć/ Ona jest dla mnie za gruba. Jednak smukły amerykański ideał urody (i polsko-amerykański) nie jest w żadnym przypadku powszechnie przyjętym standardem. W wielu kulturach mężczyźni pogardzają kościstymi kobietami i kochają swoje żony wprost proporcjonalnie do ich urodziwej wagi.
Plemię Efik z południowej Nigerii ma zwyczaj zamykania dziewcząt w wieku odpowiednim do zamążpójścia w m-bobi lub inaczej w chacie tuczącej. W zależności od stanu majątkowego rodziny przyszła ewentualna narzeczona pozostaje w takiej chacie przez okres od sześciu miesięcy do dwóch lat. "Podczas procesu tuczenia dziewczyna zmuszana jest do zjadania ogromnych ilości kalorycznych potraw - na przykład słodkich ziemniaków gotowanych w oleju palmowym. Nie pozwala się jej na żaden wysiłek, a szczególnie taki, który mógłby spowodować pocenie się". Po zakończeniu swojego odosobnienia, dziewczyna uczestniczy (jakby jeszcze mało było tego) w uczcie wydawanej na jej cześć i otrzymuje mnóstwo prezentów, wśród których są zabite kurczaki. Przyozdabia sobie nimi szyję w dniu zaślubin.
Spotyka się jeszcze bardziej ekstremalne przypadki: osiemnastowieczny król plemienia Karagwe ze Środkowej Afryki lubił żony tak otyłe, że nie mogły nawet chodzić, a jedynie "czołgać się po podłodze jak foki". By zachować odpowiednią linię, kobiety te ciągle popijały mleko z wydrążonych dyni.

3 komentarze:

 1. bleee, ja bym nie dała rady i wolałabym nie wychodzić za mąż. Czemu facetom tego nie robili?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednym słowem kochanego ciała nigdy nie za dużo...?hmm

  OdpowiedzUsuń
 3. De gustibus non est disputandum, czyli o gustach się nie dyskutuje. Jeśli komuś podoba się taki typ kobiecej urody, jego prawo. Jeśli kobieta woli faceta przy kości, jej prawo. Fajnie byłoby tylko, gdyby kultura masowa nie robiła z mózgów mas sieki, kreując wzorzec urody i seksualności w bardzo waskich widełkach. To niepotrebnie wpędza wielu wrażliwych ludzi w niepotrzebne komlpeksy.

  Rzekłem ja, tazio bazakbal.

  OdpowiedzUsuń