poniedziałek, 12 stycznia 2015

Wysokie obcasy

Wysokie obcasy symbol seksapilu


Wysokie obcasy zawsze budziły silne emocje. Bywały oznaką bogactwa i wysokiej rangi, rozwiązłych obyczajów, a nawet - zajmowania się czarami. Pierwszy prototyp szpilek odnaleziono w grobowcu w staroegipskich Tebach. Sporządzono je w roku 1000 p.n.e. Prawdopodobnie świadczyły o przynależności właściciela do wyższych sfer.

Kobieta,która wysokimi obcasami uwiodła i skłoniła do ślubu mężczyznę, ma być sądzona jako czarownica. Tak postanowił angielski parlament... w XVII wieku.

Zabójcze szpilki wymyślił je Francuz, Charles Jourdan. Od dłuższego czasu projektanci mody starali się rozwiązać sprawę wydłużenia i "wyszczuplenia" damskich obcasów. Wysokie i supersmukłe obcasy z drewna nie wytrzymywały ciężaru damskiego ciała. Jourdan zastosował cieniutki obcas ze stali, pokryty skórą. Kobiety oszalały na punkcie "szpilek", które stały się symbolem seksapilu.

Jane Mansfield
"Bogini seksu", Jane Mansfield miała w garderobie ponad 200 par! Kiedy szpilki opanowały cały świat (około 1955 r.) zakazano ich noszenia na pokładach samolotów oraz w budynkach publicznych - po prostu obcasy dziurawiły podłogi!.

Słowo obcas pochodzi od niemieckiego absatz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz