piątek, 20 lipca 2012

Goście w twoim łóżku


Bakterie, roztocza i pleśnie są nieodłącznymi towarzyszami naszego życia jak w dzień tak i w nocy, i nie łudź się, że skoro ich nie widzisz, to ich nie ma, są i żyją razem z nami, ważne, by nie poczuły się w naszych domach za dobrze.
PCHŁA - Pulex irritans Czasem zdarza przynieść ją na ubraniu z piwnicy, czasem przyniesie ją nam nasz pies. Człowiek nie jest jej ulubionym żywicielem, ale oczywiście nie pogardzi naszą krwią, a potrafi wypić dziennie 20 razy więcej niż sama waży. Profilaktycznie zaleca się spryskiwać pościel olejkiem cytrynowym i oczywiście zadbać o naszych czworonożnych pupili w pozbyciu się pcheł. 
ROZTOCZE - Acari  Maleńkie stawonogi wielkości 0,3 - 0,5 mm. Odżywiają się głównie złuszczonym naskórkiem. Są integralnie związane ze środowiskiem człowieka, ich głównym miejscem pobytu w mieszkaniach jest łóżko. Uczulają swoimi odchodami i są prawdziwym postrachem alergików.
1 mln roztoczy żyje przeciętnie w materacu.
BAKTERIA COLI - Escherichia coli Jest bardzo pożyteczna, dopóki nie opuszcza naszego jelita grubego. Zawdzięczamy jej 60 - 70 procent produkcji witamin z grupy B i K, jeśli jednak wydostanie się na zewnątrz, może być przyczyną groźnych zakażeń. Na szczęście ginie już w temperaturze 60C i nie lubi mycia rąk - istnieje 180 odmian tej bakterii
PLEŚŃ - Aspergillus Kropidlaki, czyli grzyby pleśniowe, powszechnie występujące w naszym otoczeniu, powodują psucie się żywności, rozwijają się na ścianach i sufitach w postaci czarnych plam, ich rozwojowi sprzyja wilgoć, uchronimy się przed nimi w sypialni, często wietrząc materac i pościel.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz