poniedziałek, 28 listopada 2011

Podstawą jest jakość oleju


Wystrzegajmy się wielonienasyconych olejów marnej jakości, które są coraz intensywniej reklamowane. Oleje z kukurydzy, szafranu, słonecznika i innych roślin sprzedawane w przezroczystych pojemnikach są na ogól całkowicie zdegenerowane przez proces produkcji. Nasiona są miażdżone pod ogromnym ciśnieniem i gotowane w bardzo wysokiej temperaturze. Tak uzyskany olej przetwarza się poprzez dodanie do niego rozpuszczalników, substancji żrących, a następnie oczyszcza i pozbawia zapachu. W rezultacie powstaje rzadki, bezbarwny produkt pozbawiony wszelkich wartości odżywczych. Takie oleje bardzo szybko ulegają rozpadowi lub utlenieniu, jeśli wystawimy je na działanie światła, temperatury lub powietrza.
Na ogól są sprzedawane w przezroczystych butelkach, co tylko przyspiesza proces utlenienia. Stosowanie takiego oleju w przyrządzanych potrawach stanowi zagrożenie dla układu krążenia.

2 komentarze:

  1. no musze powiedzieć, że zawsze dociekam jak olej jest zrobiony i tłoczony. Mam swoje ulubione od producentów, którym ufam. Bo te inne france to nawet nie potrafią dobrze etykiety opisać, myślą, że ludzie to idioci. Cóż....

    OdpowiedzUsuń
  2. he, he i jak jesieniowato się zrobiło u Ciebie! fajnie!

    OdpowiedzUsuń